Program - školy

Také v Planetáriu jsme připraveni na žáky a studenty základních a středních škol, abychom jim našimi speciálními projekcemi obohatili a doplnili znalosti z astronomie, zeměpisu, přírodopisu i fyziky. A máme tu i něco pro předškoláky. Přijměte pozvánku na cestu do vesmíru! Všechny filmy je možné produkovat v českém, anglickém, německém a polském jazyce zároveň.
Máte dvě možnosti, jak si Planetárium maximálně užít:

• Využít nabídky filmů z aktuálního programu  ve stanovený čas – viz program  a rezervovat e-mailem na rezervace@iqlandia.cz  nebo na telefonu 724 586 230.
•  Kontaktovat telefonicky kozultantku pro školy na  telefonním čísle 724 586 230 a objednat projekci dle vlastního výběru.
 
Rezervujte si program v Planetáriu včas, bez rezervace hrozí, že kapacita sálu bude naplněna a vaše třída se tak na projekci nedostane.

Školám nabízíme dva typy programů:
 
Živáky jsou unikátní hodinové tematické pořady moderované lektorem. Kombinace moderní projekce, mluveného slova a aktivního zapojení žáků do názorných experimentů je skvělým a atraktivním doplňkem výuky. Zkušení lektoři Planetária pružně přizpůsobují obsah a způsob sdělení znalostem a schopnostem diváků.
 
Filmy jsou moderně animované snímky se zaměřením na živou či neživou přírodu. Filmům předchází patnáctiminutová prohlídka aktuální noční oblohy. Celková doba programu je tak přibližně 60 minut.
 

NOVINKA pro školní rok 2019 / 2020


Film - Fantom vesmíru: Hon na temnou hmotu

Snímek "Fantom vesmíru: Hon na temnou hmotu" se věnuje fenoménu temné hmoty a způsobu, jakým jej vědci zkoumají. Jakou roli hraje temná hmota při formování galaxií, jak na její přítomnost usuzujeme z pohybu hvězd a galaxií? Film je díky animacím i výpravou pod zemský povrch, kde vědci provádějí mimořádně citlivé experimenty, které mají odhalit velmi vzácné přímé interakce částic temné hmoty s hmotou běžnou, a exkurzí do obřího urychlovače částic LHC a laboratoře CERN.

Věková kategorie: 8. - 9. třída ZŠ, SŠ
Výuka: fyzika. příroda, vesmír


 

Živák - Všichni jsme hvězdy  

Pořad dává do souvislosti nám známý život ve vesmíru s astrofyzikálními procesy, které předcházely jeho vzniku, a podmínkám, které jej umožňují udržet. Klíčovými tématy jsou: vznik částic látky a prvních chemických prvků v raném vesmíru, tvorba a životní cyklus hvězd, termojaderná fúze a vznik dalších prvků, mlhoviny, protoplanetární disk, exoplanety a jejich hledání a mnoho dalšího. 
 
Věková kategorie: 5.- 9. třída ZŠ
Výuka: fyzika, astrofyzika, fyziologie
RVP: Fyzika, Přírodověda, Přírodopis, Chemie 

Živák - Vesmír pro nejmenší

V hlavní roli Sluneční soustava a planeta Země. Létání z planety na planetu, přistání na Měsíci, názorná ukázka pohybu Slunce po obloze a střídání dne a noci. Co je vlastně tma? Jaké hvězdy jsou právě na obloze? Proč nosí kosmonauti skafandr?  Spousta prostoru pro otázky vrtající v hlavách těch nejmenších astronomů.
 

Věková kategorie: 1.- 4. třída ZŠ
Výuka: příroda, vesmír
RVP: Prvouka, Přírodověda, Vlastivěda
 


 

Film - Cesta časem 

Představte si 14 miliard let trvající existenci vesmíru zmenšenou na pouhý rok - s Velkým třeskem v první lednové a s přítomností v poslední prosincové sekundě. S použitím tohoto měřítka se planetárium změní na stroj času: Zjistěte, jak se formovala naše Mléčná dráha, Slunce a Země, a jak začal existovat život. Připojte se k nám na jedinečné cestě časem!

Věková kategorie: 5.-9. třída ZŠ, SŠ
Výuka: astrofyzika, astronomie, biologie, paleontologie


 

Film - Přírodní výběr

Probíráte ve škole vývoj člověka? Pak by vám jako doplněk k látce neměl ujít film Přírodní výběr. Stanete se nenápadným průvodcem Charlese Darwina na jeho výzkumných cestách a pomůžete mu přijít na kloub evoluční teorii.
 
Věková kategorie: 3.-9. třída
Výuka: biologie, geografie, geologie, genetika

 


Film - Soumrak dinosaurů

Po Zemi se procházeli před desítkami milionů let, přesto mnohé z nás fascinují dodnes. Kde všude žili? Čím se živili? A proč vlastně vyhynuli? Společně s hlavními hrdiny filmu budeme sledovat pravěké ještěry od jejich počátků za triasu až po jejich nevyhnutelný konec. Má vymření dinosaurů na svědomí asteroid, který dopadl na Zemi? Za tajemstvím dinosaurů se můžete vypravit s dětmi již od 1. třídy.
 
Věková kategorie: 1.-7. třída ZŠ
Výuka: biologie, geologie, geografie, astrofyzika 
 


Živák - Do vesmíru a zase zpátky

Cestování Sluneční soustavou i vzdálenými končinami vesmíru. Kdy a jak vzniklo Slunce s jeho planetami? Jaké podmínky na těchto tělesech panují? Jak vypadá Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? Přirozené a umělé družice Země a dalších planet a další zajímavosti, to vše doplněné názornými experimenty.
 

Věková kategorie: 5.-  9. třída ZŠ
Výuka: příroda, vesmír
RVP: Přírodověda, Přírodopis, Zeměpis, FyzikaŽivák - Země v pohybu

Program se věnuje pohybům Země a jejich důsledkům.  Žáci a studenti si originálním způsobem upevní znalosti v mnoha tématech: pohyb Sluneční soustavy v Galaxii, vznik Sluneční soustavy, tvorba planet, rotace Země, délka dne, vliv Měsíce na zemskou rotaci, oběh Země kolem Slunce, délka roku, zemská osa, přísluní a odsluní, výstřednost oběžné dráhy, rovnodennost a slunovrat, polární den a noc aj.

Věková kategorie: 5.-  9. třída ZŠ, 1. roč SŠ
Výuka: příroda, vesmír
RVP: Přírodověda, Přírodopis, Zeměpis, Fyzika


Film - Astronaut

Seznamte se se životem astronauta a zjistěte, co všechno se musí naučit a natrénovat, než odstartuje do vesmíru. Jak se mu pak žije na oběžné dráze? Jak vypadá skafandr? Co má astronaut celý den na práci? Přijďte s žáky a odejdete s budoucími astronauty. 

Věková kategorie: 3.-9. třída ZŠ
Výuka: fyzika, astrofyzika, fyziologie
RVP: Fyzika, Přírodověda, Biologie
 

Film - Úsvit kosmického věku

Stálice našeho programu. Film sleduje počáteční nesmělé krůčky lidstva, které zatoužilo letět ke hvězdám, a to od startu prvního Sputniku, přes přistání Neila Armstronga na Měsíci, až po dobu současnou s komerčními lety do vesmíru či na jiné planety. 
 
Věková kategorie: 3.-9. třída, SŠ
Výuka: historie, fyzika, astrofyzika, technika


 
 

Film - Planety

Jak se zrodila sluneční soustava? Je tomu již 4,6 miliardy let! Vydejte se s námi na fascinující pouť po jednotlivých planetách.  Z čeho se skládají? Jak vypadají? Co skrývají za tajemství? Prostřednictvím unikátních animací i reálných snímků se film snaží odpovědět na všechny otázky týkající se vesmíru, hvězd a planet, které si klade snad každý z nás. 
 
Věková kategorie: 5.-9. třída, SŠ
Výuka: astrofyzika, geologie
 

 

 

Více informací o pořadech a jejich zaměření na vzdělávací oblasti RVP naleznete v části věnované Programům pro školy.


Hlavní partneři