Novinky

Přednáška Alkohol, kocovina a molekuly pro školy

24. 5. od 10.00

Zveme školní skupiny na přednášku molekulárního biologa Doc. Petera Szolcsányiho ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě na téma Alkohol, kocovina a molekuly.

Témata přednášky Alkohol, kocovina a molekuly:
 

Jak se alkohol vyrábí a proč existuje tolik různých druhů? Proč je nám z něj v malých dávkách příjemně, ale ve větších se už opijeme? Jak vlastně vzniká kocovina a co se s ní dá dělat? A může být alkohol i prospěšný? Odpovědi na tyto otázky se opět ukrývají v organických molekulách a jejich vzájemných reakcích. Přičemž jako se vším - a s alkoholem dvojnásobně - i zde platí zlaté pravidlo: pouze dávka rozhoduje o tom, zda bude něco lékem nebo jedem ...

Přednášku povede makromolekulární biolog Doc. Peter Szolcsányi:

Narodil jsem se ve Štúrovu na Slovensku dne 12. září 1971. Po ukončení základní školy (1985) a střední školy (1989) jsem ve svém rodném městě nastoupil na bakalářské studium na STU v Bratislavě. Zde jsem získal MSc. stupeň (Hons.) v organické chemii v roce 1994 pracující na celkové syntéze goniofufuronu. Dále jsem zůstal v úžasné výzkumné skupině prof. Tibora Graczy, abych pokračoval ve svém postgraduálním vzdělávání a pracoval na nových transformacích katalyzovaných Pd, které vyvrcholily PhD. v roce 1998 (Hons.). V roce 2003 jsem přijal funkci zástupce vedoucího chemie společnosti Biorex R&D Ltd. (Veszprém, Maďarsko). O rok později jsem začal samostatnou kariéru jako odborný asistent na katedře organické chemie na STU v Bratislavě, kde vyučuji a užívám si krásy syntetické organické chemie. V lednu 2009 jsem byl povýšen na docenta.


Určeno pro žáky středních škol - především gymnázií a zdravotních škol.

Přednáška se koná ve slovenštině a je ZDARMA po registraci na rezervace@iqlandia.cz
Hlavní partneři