Malá věda - experimentuj, hraj si a objevuj

Komu se tu bude líbit

Od kdy je nejvhodnější věk na poznávání vědy? U nás v iQPARKU díky našim návštěvníkům posunujeme tuto hranici stále níž. Každý den si u nás potvrzujeme, že i ty nejmenší děti mají obrovskou chuť do poznávání a objevování zcela přirozenou cestou a právě pro ně a jejich rodiče je tato expozice to pravé místo k odhalování tajemství vědy.

Co tu všechno najdeš

Projdi se pod termokamerou snímající teplo, které vyzařuje vaše tělo. Pro odvážlivce tu máme fakírovo lože, které se skládá z několika stovek hřebíků. Zahraj si interaktivní hru přímo na podlaze pomocí projekce a zjisti, za kolik let se otočí poslední kolo na našem stroji času.

 

Pro učitele

Tato expozice přibližuje dětem jevy a zákonitosti, které je obklopují každý den, aniž by si to uvědomovaly. Při zkoumání barevných stínů, které svými těly budou vytvářet, se dozví, z jakých barev se skládá světlo a co se stane, když je všechny smícháme dohromady. Lehnou si na postel tvořenou více jak dvěma tisícovkami ostrých hřebíků a zjistí, že triky fakírů nejsou kouzla, ale prosté zákony přírody. Na termokameře „uvidí“ teplo a to, jak svět kolem sebe vidí některá zvířata, například hadi. 
Součástí čtvrtého patra je i auditorium a laboratoř, kde probíhají vzdělávací programy pro naše nejmenší badatele. Jejich aktuální nabídku naleznete v sekci pro učitele.

Schopnosti a dovednosti - poznávej sám sebe, co dokážeš, zvládneš

Komu se tu bude líbit

Všem, kdo si chtějí otestovat rychlost své reakce, rychlost běhu, postřeh, stisk, paměť a další veličiny, které si doma nezměří… Ověř si schopnosti orientace a rovnováhy v potápějící se lodi, zavolej si o pomoc prostřednictvím Morseovy abecedy. Rozhoupej kamaráda na houpačce, aniž by ses ho dotkl.
Ti nejmenší se mohou ponořit do hromady lego kostiček a skládat, co je jen napadne.
 

Co tu všechno najdeš

Zkus si chodit po nakloněné rovině 20% na našem modelu Titanicu, může se ti hodit i natrénování poslání s.o.s pomocí Morseovy abecedy. A kdo chce raději z potápějící se lodi utéct, ať si změří na naší dráze, jak rychle běžet vůbec dokáže ...
 

Pro učitele

Jak vysoko dokáží děti vyskočit, jak rychle umí běžet, jak hodně jsou ohební, jakou sílu mají ve stisku či v rukou? Mají smysl pro rovnováhu a dokáží na zvratné houpačce držet ve vzduchu sebe i další kamarády co nejdelší dobu?  To všechno a mnohem více vyzkouší na našich interaktivních exponátech, které jsou přesně k takovému účelu navrženy. Kromě nich nalezou v expozici i obří židli, vláček na solární pohon, největšího člověka, který kdy chodil po planetě Zemi, vyzkouší různé dřevěné skládačky, na pískovém kyvadle vytvoří úchvatné obrazce anebo z kostiček zkusí postavit tu nejvyšší věž na celém světě. 
 

Svět kolem nás - staň se třeba hasičem, rockerkou nebo stavbařem

Komu se tu bude líbit

Už víš, čím bys chtěl jednou být? U nás si můžeš vyzkoušet své vysněné povolání. Staň se učitelem, doktorem, prodavačem, barmanem, televizním hlasatelem, muzikantem nebo postav celý dům…
Ve světě bublin se obal obří bublinou …
 

Co tu všechno najdeš

Výběr povolání je vážná věc, proto zde máme vše opravdové, i když třeba v trochu zmenšené podobě. Hudební stage, staveniště, školní katedru a lavice, hasičskou stanici i televizní studio. Vše čeká na tvoje vyzkoušení.

Pro učitele

Od nejmladšího věku se děti učí nápodobou a při svých hrách napodobují chování a činnosti dospělých. Chtějí být hasičkou, herečkou nebo panem učitelem. V iQPARKU jsme se rozhodli, dát jejich hrám skutečnou podobu. Připravili jsme pro ně opravdové hudební pódium, kde se stanou na chvíli slavnou kapelou - vyzkouší reálné hudební nástroje a kamarádům předvedou parádní koncert. Hned vedle v televizním studiu mohou o této události informovat v místních zprávách, a kdyby snad něco nevyšlo, vždy se mohou schovat v obří mýdlové bublině v našem bublináriu, kde se k nim mohou přidat odvážní hasiči, kteří si cestu zkracují jízdou po hasičské tyči. Svět dospělých je pro děti velkým lákadlem a proč si vysněné povolání nejprve nevyzkoušet na nečisto, než se pro něj děti opravdu rozhodnou? 
 

Vodní svět, klamy a hlavolamy - rozvíjej svou zručnost, myšlení i trpělivost

Komu se tu bude líbit

Tato expozice je tu pro všechny, kdo mají rádi vodu. Tedy pro všechny, bez rozdílu věku. A kdo už dost potrápil ruce a tělo různým pumpováním, může potrápit hlavu hlavolamy a klamy.

Co tu všechno najdeš 

Zkus postavit hráz, pusť vodu na vodní mlýnek, čerpej vodu až do 5. patra budovy.
Sestavuj hlavolamy, skládačky, nech se šálit optickými i jinými klamy, projdi zrcadlový labyrint a rotující válec nebo se jen tak probírej nejrůznějšími zajímavostmi a kuriozitami z historie i současnosti. A kdo chce, může si položit hlavu na tác, aniž by si ji musel předem uříznout...

 

Pro učitele 

Jak to, že nám doma z kohoutku teče voda? Jak funguje toaleta a jak to vypadá, když spláchneme? Dokáže proud vody udržet nad hladinou 120 kg těžkou mramorovou kouli? A jak vodu filtrovat a čistit? Proč je nebezpečné koupat se pod jezem a jak přeměnit energii vody na elektrickou? Na všechny tyto otázky dostanou děti odpověď, na kterou si samy přijdou díky interaktivním exponátům v našem vodním světě. To ale není všechno, co ukrývá první patro iQPARKU. Přes zrcadlové bludiště najdou děti cestu k vesmírnému válci - úžasně zábavné iluzi otáčející se lávky.  A komu by to nestačilo, pro toho jsme si připravili i velkou řadu skládaček, her a hlavolamů.
Hlavní partneři