Živly aneb Co dokáže oheň, voda, země, vzduch

Komu se tu bude líbit

Fascinuje vás, co všechno dokáže síla ohně, větru či vody? Nebo jste spíš typ, co při letní bouřce nevystrčí nos? U nás mít strach rozhodně nemusíte – všechny živly i přírodní katastrofy tady jdou totiž jednoduchým tlačítkem vypnout. Ale na kobylku se jim společně podíváme, co říkáte?

Co tu všechno najdete

Voda – Jak fungují vodní mlýny, různé typy turbín, nebo dokonce celá velká přečerpávací elektrárna? To vše se dozvíte právě zde – v království živlu vodního. Prozkoumáte vodní vír i mořský příboj a spoustu legrace si určitě užijete v našem veselém bublináriu.

Co dalšího tu najdete

Země – Co všechno nám poskytuje naše země? Jak dlouho nám ještě vydrží nerostné suroviny? Proč nás trápí častá zemětřesení a výbuchy sopek? Právě na tyto otázky najdete odpověď v poslední části expozice. Tady si také vyzkoušíte simulátor zemětřesení. Svítí-li v našem speciálním ringu zelená, račte vstoupit. Zmáčknutím tlačítka START uvedete plošinu do pohybu a zažijete na vlastní kůži jeden z nejbouřlivějších a také nejničivějších procesů vycházejících z hlubin zemského nitra. Tak co, jaký stupeň Richterovy stupnice zvládnete? Celkem mírnou trojku, nebo osmičku, která ničí krajinu na stovky kilometrů?

Oheň – Oheň je nerozlučně spjat se sluneční energií, proto se zde zaměříme i na ni – a na všechny ty solární panely, kolektory, elektrárny… Slunce nám totiž neslouží jen k usušení prádla na šňůře. Hlavně si tady nenechte ujít dramatickou show Ohnivé tornádo, která vám názorně předvede, co se stane, když se spolčí oheň s větrem. Na ohnivé plameny zmítající se v proudícím vzduchu hned tak nezapomenete. Ani na Teslův transformátor, který dokáže vyrobit blesky jako při opravdické bouři. Nebojte, vás před nimi ochrání důmyslná Faradayova klec.

 

Vítr – Vítr se vám zde představí jak ve své užitečné, tak i své ničivé podobě. Ostatně jako všechny další živly naší expozice. V turbínovém lese se např. dozvíte, proč mají stožáry větrných elektráren právě takový tvar, jaký mají. A také kolik energie je vlastně vítr schopen vyrobit. Pod bedlivým dozorem lektora a s bezpečnostními brýlemi na očích pak můžete na vlastní kůži zažít ničivou vichřici! A dokonce se při tom nechat vyfotit. Nebo si chcete sáhnout na tornádo? To liberecké je mírné a lze jej kdykoliv přerušit nebo vypnout.

 

Co potěší učitele a rodiče

Typy elektráren a princip jejich fungování – tohle se teoreticky vysvětluje celkem těžko. U nás si to žáci prozkoumají a osahají do všech detailů, takže si učivo osvojí mnohem snáz. A že doma děti nezhasínají a mnohé živelní pohromy považují za výjevy z dobrodružných filmů, a ne reálná nebezpečí? Nechte je u nás zažít tornádo či zemětřesení, možná se na leccos začnou koukat jinak.

Hlavní partneři